Sérelemdíjra lehetsz jogosult, amennyiben
– személyi sérüléssel járó közúti baleset ért,
– gyalogosként elütöttek,
– munkabalesetet (üzemi baleset) szenvedtél,
– autód vaddal ütközött, s megsérült,
– úthiba (kátyú) miatt keletkezett sérülésed
Kevesen tudják, hogy a fenti esetekben vagyoni és nem vagyoni kártérítésre jogosult a károsult, illetve bizonyos esetekben a hozzátartozója.
Jogi háttér: „Akit személyiségi jogában megsértenek, sérelemdíjat követelhet az őt ért nem vagyoni sérelemért.”
A sérelemdíj a 2014. március 15-én hatályba lépett magyar Polgári Törvénykönyv által bevezetett egyik új jogintézmény. A korábbi Ptk. értelmében a kártérítés megítéléshez a sértettnek bizonyítani kellett, hogy kára származott a személyiségi joga megsértéséből. Az új rendelkezések szerint azonban a sérelemdíj megítéléséhez már maga a jogsértés ténye is elegendő. A sérelem mértéke a sérelemdíj nagyságát befolyásolja. Önmagában a sérelem bekövetkezte a sérelmet okozó számára jelentős fizetési kötelezettséget keletkeztethet a sérelmet okozó terhére.
A személyiségi jogok sérelmét jelenti különösen
a) az élet, a testi épség és az egészséghez fűződő jog megsértése;
A sérelemdíj a személyiségi jogok megsértésének vagyoni elégtétellel történő közvetett kompenzációja.
Az új Ptk. a sérelem bekövetkeztét a jogsértés megvalósulásával vélelmezi, ezért önmagában azt, hogy a sérelem hátrányt okozott, a sérelmet szenvedett félnek már nem kell bizonyítania, a sérelem bekövetkeztének ténye már önmagában elegendő a sérelemdíj megállapításához. Természetesen a sérelem bekövetkeztének tényét igazolni kell.
A sérelemdíj nagyságát a sértett életvitelében bekövetkezett negatív változás, elnehezülés, egészségkárosodás, esetleges maradandó fogyatékosság határozza meg.
A tragédiával végződő baleseteknél is jár a sérelemdíj. Itt a hozzátartozókkal való szoros kapcsolatra, a néhai elvesztéséből eredendő negatív változás tényére tekintettel kerül megállapításra a sérelemdíj.